Søken etter enhet – gjennom hele året
På den nordlige halvkule markeres Bønneuken for kristen enhet vanligvis 18.–25. januar. Datoene ble fastsatt i 1908 av Paul Wattson slik at de ligger mellom festdagene for Peter og Paulus – et bevisst valg med sterk symbolverdi. På den sørlige halvkule, hvor januar ofte er preget av ferie, velger mange kirker andre tidspunkt. Flere har lagt markeringen til pinsen, slik Faith and Orderbevegelsen foreslo i 1926, et tidspunkt som også peker mot Kirkens enhet og Den hellige ånds samlende kraft.
For å gi rom for lokale prioriteringer og ulike kirkelige rytmer, oppfordrer vi dere til å bruke dette materialet når det passer best gjennom året. Det kan bidra til å synliggjøre den enheten vi allerede deler, styrke samarbeidet mellom kirkene, og inspirere til felles bønn for den fulle enheten som Kristus vil for sin kirke.
TILPASNING AV TEKSTEN
Dette materialet kommer med en klar forventning om at det, når det er mulig, blir tilpasset lokale forhold. Det bør tas hensyn til lokale liturgiske uttrykk og åndelige praksiser, samt den bredere sosiale og kulturelle konteksten. Ideelt sett bør slik tilpasning skje i et økumenisk samarbeid.
På noen plasser finnes det allerede økumeniske strukturer som arbeider med å tilpasse materialet. Andre steder håper vi at behovet for tilpasning kan bli en drivkraft for å utvikle slike strukturer – og dermed styrke samarbeidet mellom kirkene.
Bruk av materialet for Bønneuken
● Kirker og forsamlinger som ønsker å markere Bønneuken ved å feire én felles
gudstjeneste, kan benytte seg av «Ordning for økumenisk gudstjeneste» (s.10).
● Kirker og kristne fellesskap kan også integrere stoff fra Bønneuken i sine egne
gudstjenester. Bønner fra den økumeniske gudstjenesten, «de åtte dagene» eller utvalget av
tilleggsmateriale, kan brukes der det passer inn i den lokale sammenhengen.
● Fellesskap som markerer Bønneuken gjennom daglige gudstjenester hele uken, kan hente
stoff til disse samlingene fra «de åtte dagene».
● De som ønsker å gjennomføre bibelstudier knyttet til årets tema for Bønneuken, kan
bruke bibeltekstene og refleksjonene fra «de åtte dagene» som utgangspunkt. Hver dag
kan samtalene – som i år også inkluderer et refleksjonsspørsmål – avsluttes med en
forbønnsstund.
● De som ønsker å be alene, kan få hjelp av dette materialet til å be konkrete og spesifikke
bønner. De tar del i en verdensvid familie av troende som sammen ber om at enheten i
Kristi kirke skal bli synlig.