18.-25. januar hvert år avholdes Den internasjonale Bønneuken for kristen enhet. Under denne uken står kristne i omtrent 120 land sammen i bønn! TEMAET for bønneuken 2027 er: «Vær ikke redd, du lille flokk! For det er deres Fars gode vilje å gi dere riket.» (Luk 12:32)
Det skal minne oss om hyrdens kjærlige omsorg for hele sin flokk, som setter oss i stand til å leve sammen uten frykt.
Årets Bønneuke for Kristen enhet inviterer kirkene over hele verden til å utforske hva det betyr å være etterfølgere av den gode hyrde. Jesus er vår gode hyrde, og den «lille flokk» er fellesskapet av de som følger ham. I møte med den gode hyrde og det mangfoldige kristne fellesskapet kalles vi til å flytte fokus bort fra det som skiller oss og fra de destruktive kreftene som truer oss, og sammen legemliggjøre Guds rike i verden, i tillit, håp og tjeneste.
Årets materiell er utarbeidet av representanter for kirkene på Irland, gjennom Irish Council of Churches og den irske katolske bispekonferansen. Materialet er inspirert av bildet av den «lille flokk», og av elementer fra keltisk tradisjon. Materialet er tilpasset vår norske kontekst gjennom en arbeidsgruppe ledet av Ester Madelen Lorentzen, teologisk rådgiver i Norges Kristne Råd.
– Noen ganger møter vi på utfordringer når vi skal finne måter å ha fellesskap på, på tvers av kristne tradisjoner. Men uansett kan vi alltid komme sammen om å be for den enheten som Jesus ber om at vi skal få ta del i. Og det er ganske sterkt! Sier Lorentzen om Bønneuken.
Bønneuken – også for barna
Som tidligere år ligger det i ressursmaterialet forslag til økumenisk gudstjeneste og daglige refleksjoner og bønner for bønneuken. Det vil også lages en liste over gode sanger og salmer som kan brukes, enten i gruppe eller i egen refleksjon, bønn og meditasjon under bønneuken.
Nytt av året er at arbeidsgruppen presenterer forslag til hvordan tematikken og bønneuken kan tilpasses barn.
– Bildet av Jesus som den gode hyrden, er jo et takknemlig tema å jobbe med, sier Lorentzen, – og siden materialet er utviklet av irske kristne, er det mye spennende inspirasjon å hente i irsk kristendom, som i trekløveret som symbol på treenigheten og den fantastisk utsmykkede bibelen The book of Kells. Her finnes det både spennende temaer å snakke om og gode muligheter for kreativ aktivitet.