Statsbudsjettet: – Nå må vi prioritere godt

- Vi fikk ikke det vi søkte om, men vi skal klare å gjøre veldig mye for de tilskuddene vi har fått, sier generalsekretær i Norges Kristne Råd, Henrik Erhard Hermansen.
Publisert: 7. oktober 2026

I forslaget til statsbudsjett for 2027 får Norges Kristne Råd 5,8 mill. i driftstilskudd og 300.000 til Kristendom i 1000 år. Vi søkte om 7 millioner i driftstilskudd for 2027, i tillegg til 600.000 til prosjektet «Kristendom i 1000 år»

– Hadde vi fått mer, kunne vi gjort mer. Sånn er det. Men vi skal likevel klare å gjøre veldig mye for de tilskuddene vi har fått nå, sier en alltid optimistisk generalsekretær, Henrik Erhard Hermansen.

Økningen utgjør 3,3%, det er under pris- og lønnsøkning. Så i praksis har vi fått mindre tilskudd for 2027 enn vi fikk i 2026.

Generalsekretær Hermansen medgir at det nå må prioriteres hardt, men godt.

– Nå må vi prioritere kjernevirksomheten og se på muligheter for å omfordele midler innenfor rammen.

Driftstilskuddet er spesielt grunngitt i Norges Kristne Råd sitt brobyggerarbeid, målet er å styrke aktivitetene som «brubyggjarar mellom ulike trus- og livsynssamfunn og som kontaktledd til det offentlege».

Tusenarssamtaler Forside
SPENNENDE PLANER: Som en del av 1000-årsmarkeringen arrangerer vi Tusenårssamtaler på Litteraturhuset i Oslo.

– Dette skal vi fortsette å levere sterkt på.

Mindre enn ønsket til 1000-årsprosjektet

I budsjettet oppgis at målet med tilskuddene til prosjektet Kristendom i 1000 år er «å bidra til at 1000-årsmarkeringer skal skape engasjement, debatt og interesse for norsk historie og kulturarv i årene fram mot 2030».

– Vi skulle veldig gjerne hatt mer til Kristendom i 1000 år, som har mange spennende planer for 2027. Vi skal gå i tenkeboksen for å finne gode løsninger.

I år fikk vi 400 tusen til Nasjonaljubileet. På budsjettet for 2027 får vi 300 tusen.

Som en del av 1000-årsmarkeringen arrangerer vi blant annet Tusenårssamtaler på Litteraturhuset i Oslo.

Flere artikler

CCME: Står sammen i et stadig mer restriktivt asylklima

Publisert: 29. september 2026

Ber om en slutt på den humanitære katastrofen i Oleshky i Kherson-regionen

Publisert: 28. september 2026

En solskinnsdag full av inntrykk på Gjesvær

Publisert: 28. september 2026