400 000 til Kristendom i 1000 år

- Vi er fornøyde med økning. Ekstra glade er vi for støtten til prosjektet Kristendom i 1000 år.
Publisert: 15. oktober 2025

Norges Kristne Råd søkte om en økning i driftstilskudd på 1 million fra årets nivå. Vi fikk en økning på 600 000.

– Det skal vi være fornøyde med! smiler generalsekretær Erhard Hermansen.

– Hadde vi fått mer, kunne vi gjort mer. Sånn er det. Men vi skal gjøre masse med det vi har fått nå.

NKR fikk 5,6 millioner i grunnstøtte.

Jubler over støtte til prosjekt

– Vi er spesielt veldig glade for ytterligere 400 000 i driftstilskudd til prosjektet Kristendom i 1000 år i forbindelse med Nasjonaljubileet i 2030.

I budsjettet oppgis at målet med tilskuddene er «å bidra til at 1000-årsmarkeringer skal skape engasjement, debatt og interesse for norsk historie og kulturarv i årene fram mot 2030».

Hermansen peker på behovet for å ansette en politisk rådgiver som kan arbeide med religionspolitikk.

– Vi trenger også midler til økt satsingen på ungdom og økumenikk og oppfølging av migrantmenigheter, sier Hermansen. 

I søknaden har vi hatt 3 særlige fokus:

Nasjonaljubileet logo, Kristendom i 1000 år
TILSKUDD: Vi jubler for 400 tusen til prosjektet tilknyttet Nasjonaljubileet 2030.

1. Behov for ansettelse av politisk rådgiver

Vår administrasjonsleder har som en integrert del av sin stilling også fungert som politisk rådgiver. Vi har over flere år sett hvordan arbeidsmengden som politisk rådgiver øker. Antallet høringer øker, det er behov for politiske møter med Stortingspolitikere, vår kompetanse etterspørres i flere fora på departements- og stortingsnivå, i tillegg til at det er flere lokalpolitiske saker vi involveres i på prinsipielt nivå.  Våre medlemskirker ønsker et større fokus på dette området framover, men selv etter økning av medlemskontingent ser vi at det er behov for en økning av tilskuddet. Vi trenger derfor å styrke vårt sekretariat for å imøtekomme de forventinger som ligger til vårt arbeid og ønsker fra 2026 å kunne ansatte politisk rådgiver i full stilling. 

2. Økt satsning på ungdom og økumenikk

Norges Kristne Råd Ung etableres under generalforsamling 2025. I 2026 vil dette være et økt satsningsområdet i vårt arbeid, både for å styrke dem i dialogarbeidet og gi nødvendig trening i demokratitenkning og legge til rette for en meningsfull dialog i den oppvoksende generasjon.

3. Andre elementer i vår virksomhet

En viktig del av NKRs virksomhet er veiledning i forvaltning, regelverk og rutiner for våre medlemskirker. Flere av våre medlemskirker har migrantbakgrunn, og vi opplever økt etterspørsel etter våre tjenester på dette området. Ved å legge til en stillingsressurs på det politiske området vil vi frigjøre kapasitet til å følge opp rådgivningen. 

I tillegg ser vi at medlemskontingent i de fora vi er medlemmer øker mer enn pris- og lønnsindeks. Dermed opplever vi et økende press på den overordnede økonomiske situasjonen.

Flere artikler

Fredsprisvinner 2025 Maria Corina Machado – en tydelig stemme for demokratiet 

Publisert: 10. oktober 2025

Migranter gir vekst til Baptistkirken

Publisert: 9. oktober 2025

Ukrainske kirkeledere til Norge: – Stor symbolverdi

Publisert: 9. oktober 2025