
Det var nærmest en fullsatt sal på Oslofjord Folkehøgskole da ikkevoldsprisen ble utdelt til Dagfinn Høybråten i ettermiddag.
Mina Augestad Fossum, publikumskoordinator ved Nobels fredssenter delte ut prisen.
Hun beskriver Dagfinn Høybråten som en samlende figur som har ledet en bevegelse som oppfordret til dialog og ikkevoldelige virkemidler.
– Dialog fremmer ikkevold og ber om kommunikasjon mellom mennesker. Årets pris er ekstra betimelig og viktig i dagens situasjon. Viktigere enn noen gang er det å samles på dager som dette og løfte opp prinsippene om ikkevold, som King gjorde. I dag er det en stor glede å hedre en person som har brukt virkemidlene i Kings ånd til å fremme fred, dialog og styrke samhold i verden. Han er en viktige stemme for fred, sa hun før hun overrakte prisen til Høybråten.
Her kan du lese mer om begrunnelsen for at prisen i år går til Høybråten
Ydmyk prismottaker
– Det er med stor takknemlighet og ikke rent lite ydmykhet at jeg står her og mottar Ikkevoldsprisen, åpnet Høybråten i sin takketale.
Han forteller at han bare var en guttunge da Martin Luther King Jr. kjempet mot vold og for borgerrettigheter for alle, men at King har vært en stor inspirasjonskilde.
– Fredsarbeidet til Kirkens nødhjelp er en stor kilde til håp for meg; at det kan åpne dørene for fred, kjempe mot strukturer som holder mennesker nede. Når mennesket frarøves sin frihet svekkes menneskeverdet og da brytes grunnleggende menneskerettigheter.
Han påpeker at fredsarbeid foregår på mange plan, og trekker blant annet frem sitt besøk til Etiopia sammen med de lokale fredskomiteene. Her møtte han lokale fredsbyggere og fikk høre lokale fortellinger om hvordan disse med fredelige metoder har stoppet overgrep. Han viser til Bergprekenen – «Salige er de som skaper fred,» sa Jesus» – og peker på de lokale «fredsheltene».

Krigshissere spiller på disse forskjellene. Fredsbyggerne forsøker å tone ned forskjellene.
– Får vi til en dialog er ikke ulikheter mellom oss en trussel. Krigshissere spiller på disse forskjellene. Fredsbyggerne forsøker å tone ned disse forskjellene. Vi må vise solidaritet først og fremst: Klamre oss til skjøre håp om at våpnene må stilne.
Historisk forsoning
– Forsoning er både en prosess og en tilstand; kjennetegnet av kunnskap om urett, erkjennelse av urettens konsekvenser, og et forsonet samfunn forutsetter en høy grad av tillit mellom gruppene og majoritetsbefolkningen. Det er et fundament for forsoning.
Han nevnte her et eksempel på forsoning da Stortinget før jul vedtok en historisk unnskyldning til berørte grupper i landet vårt. Her sa de unnskyld for uretten begått mot samer, kvener og norskfinner.
– La oss bygge fred ved å se hverandre, respektere hverandres likeverd, gå i dialog og leve med hverandre selv om vi er forskjellighet.
Han takker Oslofjord fhs, baptistkirken og Norges Kristne Råd for prisen og dedikasjonen til Martin Luther King jr.
– Jeg hadde ikke noen drøm … om å få denne prisen, sa han til humring fra salen.

Sang og taler
Vi fikk flott sang av en kvartett av elever ved Oslofjord folkehøgskole.
Roger Dahl i Baptistkirken Norge takker for gode kloke ord. og til alle som har vært med på å gjøre dagen mulig. Han fortalte også om stedets tilknytning til King Jr. At det i desember 24 var 60 år siden King møtte trosfeller i det samme rommet som prisen nå blir delt ut i. Bordene var dekket, Dagsrevyen tilstede. Og arven fra King har fortsatt å bli markert og inspirerer.
Utdeling avsluttet i Kings ånd med at hele salen reiste seg og sang We shall overcome.
Siste kommentarer