«Vi vil» – seminar om frivillighet i menighet og organisasjoner

Velkommen til seminaret «Vi vil» om frivillighet i menighet og organisasjoner

FREDAG 16. SEPTEMBER KL. 14.00 – 17.00 I SOLVANGKIRKEN
Seminaret inngår i programmet for STL sin miniuke i Tønsberg i anledning Frivillighetens år.

MELD DEG PÅ HER:
https://www.checkin.no/…/vi-vil-om-frivillighet-i…

Program

Kl.14.00 ​Velkommen og innledning Erhard Hermansen

Kl.14.15 ​«Vi vil»
Øystein Gjerme, leder av Pinsebevegelsen i Norge

Kl.15.15 ​Slik ser frivilligheten ut hos oss
Tonie Steffensen, diakon Den norske kirke
​Pater Johannes Hungh, St. Den katolske kirke i Tønsberg
​Morten Edvardsen, Pastor, Tønsberg Frikirke

Kl.15.45 ​Kaffipause

Kl.16.00 ​Panel- og plenumsamtale ledet av Erhard Hermansen
​​Paneldeltakere: Øystein Gjerme, Marta Botne, Morten Edvardsen, Tonie Steffensen og Johannes Hung

Kl.16.45​​ Oppsummering og avslutning

Øystein Gjerme er leder av Pinsebevegelsen i Norge og pastor i Salt Bergen. Han kom for et par år siden ut med boken «Vi vil: Frivillighet i menigheten». Boken ble skrevet for å bidra til å mobilisere tusenvis av nye frivillige til menighetsarbeid i Norge.

Om boka skrev Øystein Gjerme:

«Det er en bok om de mange som vil det samme, helt frivillig.

I denne boken skal vi i hovedsak ta utgangspunkt i den kristne troen som motivasjonsfaktor, kanskje best illustrert av Jesu kall til noen menn på en strand for 2000 år siden. «Han sier til dem: ‘Følg Meg, og Jeg skal gjøre dere til menneskefiskere.’ Da forlot de straks garnene sine og fulgte Ham.» (Matt 4,19–20) Oppdraget deres ble å nå ut til noen andre enn seg selv, og det var derfor de meldte seg

Om jeg holdt et garn i hendene og slapp det, så ville det hekte seg i mange ting. Jeg er far, ektemann, leder, arbeidstaker, bror og sønn. Det er så mange roller i et liv, og min frivillighet må veves sammen med kompleksiteten av det å være menneske her og nå. I mitt møte med mennesker, så står det ikke så mye på villigheten til involvering. Det står på opplevelsen av frihet og kapasitet til å kunne melde seg. Et liv i det moderne Norge er for mange både fullt og krevende, og da er det lett at frivilligheten i menigheten daler. Dette er en utfordring, og det er med tanke på den utfordringen jeg har skrevet denne boken. Mitt mål er at denne boken skal vise at Jesu kall til frivillig deltakelse gjelder oss alle, og at det er mulig at hver enkelt kan finne og fylle en plass i den lokale menigheten.»

Seminaret retter seg mot ansatte og ledere på alle nivå som er avhengig av god frivillighetskultur.

Arr: Norges Kristne Råd
i samarbeid med menighetene i Tønsberg

Previous

Next

Legg til kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Ønsker du å dele?

Gjerne del dette innlegget med dine venner!